Blog

09 | 05 | 2020
Implanty tytanowe czy cyrkonowe?

Zapewne często zastanawiacie się który rodzaj implantu wybrać. Czy lepiej zdecydować się na produkowane od kilkudziesięciu lat bardzo wytrzymałe i sprawdzone  implanty tytanowe, czy lepiej wybrać cechujące się większą estetyką implanty cyrkonowe. Wydawać by się mogło, że czas w jakim zostały wymyślone oba produkty ma tutaj drugorzędne znaczenie. Ale tak nie jest. Dlaczego?

Implant cyrkonowyTlenek cyrkonu nie był używany w stomatologii wystarczająco długo, aby jednoznacznie móc twierdzić, że jego wytrzymałość i długowieczność  może być taka sama jak w przypadku implantów tytanowych. Z drugiej strony wysoka estetyka i łudząco przypominające naturalne zęby implanty cyrkonowe kuszą swoją naturalnością.

Przez ostatnie lata implanty cyrkonowe znacząco się zmieniły. Jeszcze do niedawna większość dentystów używała jednoczęściowych implantów cyrkonowych, ale ostatnimi laty na rynku pojawiły się nowe rozwiązania. Teraz, analogicznie jak w przypadku implantów tytanowych, implanty cyrkonowe mogą mieć dwa elementy składowe.  Jakie to ma znaczenie? Otóż o wiele łatwiej i precyzyjniej założyć jest implant składający się z dwóch elementów – najpierw pierwszy, zastępujący korzeń zęba, montowany do kości, a następnie drugi - koronę, czyli widoczną część implantu, zastępującą właściwy ząb.  Tego typu rozwiązanie daje dentystom większą kontrolę nad  wszystkimi elementami całego procesu umieszczania implantu oraz daje większą pewność, że implant nie zostanie odrzucony.  Tlenek cyrkonu nie był używany w stomatologii wystarczająco długo, aby jednoznacznie móc twierdzić, że jego wytrzymałość i długowieczność  może być taka sama jak w przypadku implantów tytanowych. Z drugiej strony wysoka estetyka i łudząco przypominające naturalne zęby implanty cyrkonowe kuszą swoją naturalnością.

Czym różni się implant tytanowy od ceramicznego?

Tytan jest metalem, który jest mocny, lekki, nietoksyczny i odporny na korozję. Niektórzy pacjenci używają tytanowych implantów dentystycznych przez ponad 30 lat i nadal są one w doskonałym stanie. Implant dentystyczny wykonany z tytanu ma wskaźnik długoterminowego sukcesu wynoszący aż 95%. Tytan jest używany w przemyśle medycznym od dziesięcioleci. Oprócz stomatologii jest powszechnie stosowany w protetyce stawów biodrowych lub kolanowych.

Czysty cyrkon jako pierwiastek należy do grupy metali, jako dwutlenek ma postać polikrystaliczną. Co to oznacza? Cyrkon w procesie obróbki termicznej zmienia swoje właściwości i staje się ceramiką, dzięki czemu jest tak idealnie i łudząco podobny do ludzkich, naturalnych zębów.

Dwutlenek cyrkonu jest stosowany w protetyce stomatologicznej do wytwarzania podbudowy uzupełnień stałych w systemach pełnoceramicznych. Spośród wszystkich porcelan tlenkowych cyrkon cechuje się najwyższą wytrzymałością mechaniczną. Cyrkon jako materiał do produkcji implantów stosowany jest od późnych lat 80, a tytan od 1960 r.

Oba materiały są biokompatybilne, czyli oferują wysokie wskaźniki akceptacji z ciałem. Oba zapewniają osteointegrację, czyli bezpośrednie strukturalne i czynnościowe połączenie pomiędzy żywą kością i powierzchnią wszczepu. Oznacza to, że ​​kość może rosnąć wokół materiału implantu, w taki sam sposób jak wokół naturalnych korzeni zębów.

Próbując znaleźć właściwą odpowiedź, który implant wybrać należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Implanty z tlenku cyrkonu a tytanu - który jest bardziej odpowiedni? Każdy rodzaj wykorzystanego do produkcji implantów materiał ma swoje plusy i minusy, wiele więc zależy od bezpośrednich potrzeb pacjenta i jego oczekiwań względem implantu. 

Decyzję o wyborze możemy podjąć w oparciu o kilka kategorii:

 • Koszt
  Koszt produkcji cyrkonu jest wyższy niż tytanu, więc implanty z tlenku cyrkonu będą naturalnie droższe. Należy pamiętać, że sam materiał to tylko część kosztów jakie ponosi pacjent. Na całkowity koszt wszczepienie implantu składają się: konsultacje, obrazowanie, mapowanie, materiały, operacje czy kontrole. Zawsze warto poprosić stomatologa o szczegółowy kosztorys i plan wszczepienia implantu.

 • Osseointegracja i gojenie tkanek miękkich
  Materiały na implanty z tlenku cyrkonu i tytanu są biokompatybilne i dobrze integrują się z kością i dziąsłami. Implanty tytanowe często utrzymują się w szczęce lub żuchwie pacjentów przez ponad 20 lat, podczas gdy tlenek cyrkonu jest wciąż w fazie badań. Starsze wersje tlenku cyrkonu mogą pękać i wymagają wymiany na nowe implanty.

 • Łatwość umieszczania
  Implanty tytanowe są od dawna standardem, są powszechnie stosowaną procedurą dentystyczną. Większość stomatologów uważa je za stosunkowo łatwe do założenia. Jeżeli mamy do czynienia ze zdrową kością i jej gęstość jest właściwa to w zasadzie nie występują powikłania. Chirurgiczne umieszczenie implantów z tlenku cyrkonu okazuje się trochę trudniejsze. Większość implantów z tlenku cyrkonu to nadal jednak pojedyncze elementy (zarówno implant, jak i korona w jednym kawałku). Z tego powodu mogą wystąpić trudności co do ustawienia ich pod odpowiednim kątem.

 • Estetyka
  Cyrkon słynie z estetyki. Piękny biały kolor zęba implantu ceramicznego wygląda bardzo naturalnie. W przeciwieństwie do implantu tytanowego, gdzie na linii pod dziąsłami lub wzdłuż grzbietu zęba może być widoczny przebijający szary kolor metalu.

 • Wytrzymałość
  Implanty tytanowe są bardzo wytrzymałe, mają wysokie właściwości zginania i są odporne na pękanie. Cyrkon ma mniejszą elastyczność, co może prowadzić do większej liczby mikropęknięć, chociaż i on uzyskuje znakomite właściwości. Dzięki dużej wytrzymałości materiał znalazł zastosowanie w konstrukcji protez stałych, zwłaszcza w odcinkach bocznych łuku zębowego, gdzie siły zgryzowe są największe.

Estetyka czy wytrzymałość, piękno czy stabilność, rzetelność czy efektowność? Wybór jak zawsze należy do Was ☺

 

Wstecz

Dlaczego implanty w Luxdentica?

Gwarancja 100% sukcesu

Dowiedz się więcej...

Poznaj koszty leczenia

Luxdentica zapewni Ci kompleksowe leczenie implantologiczne, objęte gwarancją „100% sukcesu”. Dbamy o jakość naszych usług, uwzględniając w nich cennik oraz korzystne dla Ciebie możliwości kredytowania. Pamiętaj też o konsultacjach w Luxdentica, które pomogą Ci rozsądnie zaplanować wydatki związane z leczeniem.

Więcej

Czym są implanty?

Implant to kilkumilimetrowa śruba w kształcie stożka wykonana z tytanu lub cyrkonu. Zastępuje ona korzeń zęba. Do implantów mocuje się elementy protetyczne, jak np. most lub sztuczny ząb nazywany fachowo implantokoroną. Materiał, z którego wykonany jest implant sprawia, że organizm sądzi, że to kość i zrasta się z nim na trwałe.

Więcej

Przed i po leczeniu

To, że możemy przedstawić szczęśliwie zakończone historie naszych pacjentów sprawia nam prawdziwą przyjemność. Ich metamorfozy to nic innego jak dowód, że pracujemy z efektem, i że nasza praca ma sens. Mamy też szczęście, bo lecząc naszych pacjentów, spełniamy czasami ich długoletnie marzenia.

Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja
Mapa niedostępna