Implanty zygomatyczne to alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu pacjent może otrzymać zupełnie nowy garnitur zębów w bardzo krótkim czasie – bez wcześniejszej długotrwałej odbudowy kości lub stosowania innych metod wymagających długotrwałego procesu implantacji. Jak to możliwe?
Metoda została opracowana po odkryciu, że kość policzkowa ma wystarczającą objętość aby móc w nią wszczepić implanty. Dlatego długość implantów zygomatycznych jest znacznie większa niż klasycznych i wynosi od 30 do 52,5 mm. Implanty zygomatyczne (lub implanty jarzmowe) różnią się od konwencjonalnych implantów dentystycznych tym, że mocowane są w kości policzkowej (jarzmowej) a nie w szczęce pacjenta.
Implanty zygomatyczne zazwyczaj stosuje się gdy jakość lub ilość kości szczęki jest niewystarczająca do umieszczenia regularnych implantów dentystycznych. Głównym wskazaniem do wykorzystania implantów jarzmowych w procesie leczenia jest silnie resorbowana, bezzębna szczęka, ale można je także zastosować w częściowym bezzębiu.
Umieszczenie implantów jarzmowych wymaga odpowiedniego przeszkolenia i sporego doświadczenia chirurgicznego. System pozwala na rezygnację ze złożonych operacji chirurgicznych typu sterowana regeneracja kości lub zabieg sinus lift. Implanty jarzmowe są zwykle umieszczane przy użyciu protokołu natychmiastowego obciążania wszczepów, co oznacza, że możliwe jest zamocowanie korony tymczasowej zaraz po wykonanym zabiegu chirurgicznym.
Implanty zygomatyczne nie tylko pozwalają na uniknięcie skomplikowanych procedur przeszczepów kostnych, ale również wykazują się wyjątkowym odsetkiem powodzeń. Przeprowadzono długoterminowe badanie, z którego wynika, że przeciętny skumulowany odsetek przetrwań implantów (cumulativesurvivalrate, CSR) po 10 latach wynosi 95,12%). Wprowadza się je w odcinkach bocznych w okolicę łuku jarzmowego szczęki jako mocowanie dla uzupełnień stałych. Wykorzystanie ich umożliwia zrezygnowanie z czasochłonnych i drogich procedur chirurgicznych.” – źródło: www.nobelbiocare.pl
Operację wszczepienia implantów zygomatycznych przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu wprowadza się je do kości policzkowych pod odpowiednio dużym kątem, dzięki czemu uzupełnienie protetyczne jednego łuku zębowego może być w całości oparte tylko na dwóch implantach.