Blog

07 | 05 | 2020
Periimplantitis

Implanty zębowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w leczeniu stomatologicznym w stosunku do alternatywnych metod, takich jak mosty czy protezy. Jednak choroby związane z zapaleniem tkanek przyzębia wokół implantów stanowią obecnie bardzo poważny problem w postępowaniu implantologicznym. Zapalenie tkanek przyzębia stanowi realne zagrożenie mogące doprowadzić do utraty implantów.

Najczęściej spotykane komplikacje związane z wszepionymi implantami to zapalenie błony śluzowej wokół implantu związane z obecnością płytki bakteryjnej, czyli tak zwane mucositis oraz współistniejąca destrukcja kości wokół wszczepu, czyli periimplantitis.

Powodem tych komplikacji jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej wokół implantu. Kieszenie przyzębne są rezerwuarem bakterii, które kolonizują powierzchnię implantu. Liczne badania wskazują, że pacjenci ze zdiagnozowanym zapaleniem przyzębia są w dużym stopniu bardziej podani na wystąpienie mucositis wokół implantu i periimplantitis. Obecność płytki bakteryjnej, zapalenie przyzębia, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, cukrzyca to inne największe czynniki ryzyka wystąpienia powikłań.

Typowe objawy periimplantmucositis to zapalenie tkanek miękkich wokół implantu w postaci zaczerwienienia, obrzęku, czy stanu ropnego.

Leczenie tego stanu opiera się na postępowaniu niechirurgicznym. Polega ono na usunięciu biofilmu poprzez zastosowanie miejscowo środków przeciwbakteryjnych z równoczesnym oczyszczeniem złogów i tkanki zapalnej. Zabieg realizowany jest przy użyciu ultradźwięków oraz poprzez zastosowanie laserowej terapii w postaci fotoaktywnej dezynfekcji światłem lasera diodowego. Leczenie jest bezbolesne.

W poważniejszych, zaawansowanych stanach chorobowych wprowadza się leczenie chirurgiczne. Opiera się ono na regeneracji defektów kostnych i często wiąże się z przeszczepem tkanki łącznej lub dziąsłowej. Leczenie chirurgiczne możliwe jest dopiero po upływie ok. 2-4 tygodni od zakończenia fazy leczenia niechirurgicznego. W leczeniu periiimplantmucositis stosuje się również antybiotykoterapię.

Główną rolę i nacisk w zmniejszeniu występowania mucositis i periimplantitis kładzie się na regularne wizyty kontrolne w gabinecie implantologicznym jako fazę podtrzymującą leczenie implantoprotetyczne.

Bardzo ważna jest edukacja pacjentów na temat roli płytki bakteryjnej, biofilmu ściśle związanego z chorobą zapalną tkanek przy implantach, bowiem (co oczywiste) zapobieganie powikłaniom zapalnym jest łatwiejsze niż ich leczenie. Pacjenci z historią choroby przyzębia, palacze, osoby nadużywające alkoholu, chorzy na cukrzycę i ze złą higieną jamy ustnej powinni być przed leczeniem implantologicznym poinformowani, że są w grupie ryzyka i leczenie implantoprotetyczne jest w ich przypadku wiąże się z większym zagrożeniem powstania choroby wokół implantu. Przed wszczepieniem implantu bardzo istotna jest ocena warunków kostnych pacjenta jak również odpowiednie sklasyfikowanie tkanek miękkich. Periimplantitis jest trudne do leczenia i efekty mogą być nieprzewidywalne. Tylko stała, rutynowa kontrola implantów i ich odbudowy protetycznej podczas regularnych spotkań z pacjentem pozwalają na wczesną prewencję i niedopuszczenie do eskalacji problemu.

Materiał powstał w oparciu o tekst artykułu opublikowanego na łamach: „Implantologia stomatologiczna” nr 2/2014 z późniejszym przedrukiem w DentalTribune.

Wstecz

Dlaczego implanty w Luxdentica?

Gwarancja 100% sukcesu

Dowiedz się więcej...

Poznaj koszty leczenia

Luxdentica zapewni Ci kompleksowe leczenie implantologiczne, objęte gwarancją „100% sukcesu”. Dbamy o jakość naszych usług, uwzględniając w nich cennik oraz korzystne dla Ciebie możliwości kredytowania. Pamiętaj też o konsultacjach w Luxdentica, które pomogą Ci rozsądnie zaplanować wydatki związane z leczeniem.

Więcej

Czym są implanty?

Implant to kilkumilimetrowa śruba w kształcie stożka wykonana z tytanu lub cyrkonu. Zastępuje ona korzeń zęba. Do implantów mocuje się elementy protetyczne, jak np. most lub sztuczny ząb nazywany fachowo implantokoroną. Materiał, z którego wykonany jest implant sprawia, że organizm sądzi, że to kość i zrasta się z nim na trwałe.

Więcej

Przed i po leczeniu

To, że możemy przedstawić szczęśliwie zakończone historie naszych pacjentów sprawia nam prawdziwą przyjemność. Ich metamorfozy to nic innego jak dowód, że pracujemy z efektem, i że nasza praca ma sens. Mamy też szczęście, bo lecząc naszych pacjentów, spełniamy czasami ich długoletnie marzenia.

Więcej
Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja
Mapa niedostępna