Sterowana regeneracja kości (ang. guided bone regeneration) to metoda odbudowywania zaników kostnych w szczęce za pomocą materiałów kościozastępczych. Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (ang. sinus lift) wykonuje się u pacjentów z brakami zębowymi przed planowanym leczeniem implantoprotetycznym, w celu uzyskania właściwej podbudowy kostnej, na której w kolejnym etapie zostanie osadzony implant.
Zatoki szczękowe to przestrzenie znajdujące się nad górnymi zębami przedtrzonowymi i trzonowymi. Ich dna są oddzielone od korzeni zębów kilkunastomilimetrową warstwą kości. Gdy kości jest zbyt mało konieczne jest wykonanie dodatkowej obudowy kostnej (sinus lift) aby zabezpieczyć zatoki przed potencjalną możliwością perforacji podczas próby osadzenia implantu zębowego.
Dno zatoki najczęściej obniża się samoczynnie po ekstrakcji zęba, kiedy zanika kość wyrostka zębodołowego (z badań wynika, że w ciągu 6 tygodni od usunięcia zęba zanika aż do ok 60% tkanki kostnej!) Im dłuższy okres od usunięcia zęba tym dno zatoki jest niższe. Wtedy dochodzi do sytuacji w której nie jest możliwe właściwe wprowadzenie implantu, ponieważ warstwa kości do której mocuje się implant jest zbyt mała. W takiej sytuacji nie ma możliwości osadzenia implantu. W momencie, w którym implant znalazłby się świetle zatoki istnieje poważne zagrożenie przebicia się implantu do zatoki co z punktu widzenia stomatologii jest zupełnie niedopuszczalne. Dlatego stosuje się podbudowę na bazie różnych materiałów które zastępują kość lub przyczyniają się do jej odbudowy.
Proces sterowanej regeneracji kości jest złożony. Czas potrzebny do właściwej odbudowy kości uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj odbudowa trwa od kilku do 6 miesięcy. Zabieg sterowanej regeneracji kości często wspomagany jest przy użyciu fibryny bogatopyłkowej (PRF) czyli z wykorzystaniem naturalnych, wyselekcjonowanych czynników wzrostu uzyskanych z krwi własnej pacjenta (zobacz PRF – link do strony).
Zabieg podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym.Należy podkreślić, że niektóre zabiegi regeneracji kości w obrębie zatoki mogą zakończyć się niepowodzeniem, a stany zapalne w jej obrębie mogą przyczynić się do odrzucenia wszczepu.