Piękny uśmiech to obiekt pożądania praktycznie każdego pacjenta goszczącego w gabinecie dentystycznym. Niektórzy potrzebują jedynie kosmetycznych poprawek, inni zaś muszą uzupełnić wyraźne braki w uzębieniu, aby móc uśmiechać się bez skrępowania. Obecnie najlepszą metodą na uzupełnianie braków jest zastosowanie implantów. Tego rodzaju metoda pozwala pacjentowi na zachowanie maksymalnego komfortu, a jednocześnie implanty są bardzo wytrzymałe i praktyczne. Implanty ponadto bardzo dobrze się prezentują i dopasowują do uzębienia pacjenta. Wiele osób rezygnuje jednak z implantów z powodu wysokiej ceny. Czy jednak warto ją zapłacić, aby profesjonalnie i na długo uzupełnić uzębienie?
Implant to specjalna śruba, która pełni rolę korzenia zęba. Na niej montuje się porcelanową lub ceramiczną koronę. Jej kolor dopasowuje się do odcienia pozostałych zębów, aby nie wyróżniała się na ich tle. To sprawia, że uzębienie wygląda niezwykle naturalnie. Decydując się na implanty – szczególnie kilka sztuk, trzeba liczyć się z wydatkiem kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczna cena implantów zębów zależy od wielu czynników, w tym materiału z jakiego powstanie implant, wykorzystanej technologii, renomy gabinetu dentystycznego z usług którego skorzystamy. Szacuje się, że cena implantów zębów za 1 sztukę wynosi średnio od 1500 zł do 4000 zł. Oprócz tego należy doliczyć koszt koron protetycznych, śrubę gojącą, wszczepienie implantu, konsultacje i diagnostykę. Implanty nie są więc małym wydatkiem, ale zapewniają niesamowity komfort. Większość pacjentów praktycznie nie odczuwa, że ich naturalne zęby zostały zastąpione implantami.
Cena za implanty zębów nie jest niska. Jednak należy wziąć w ich przypadku pod uwagę stosunek ceny do jakości. Dobrze przygotowane implanty, wykonane z najlepszych materiałów są w stanie przetrwać co najmniej 10 lat. Często ten czas jest zdecydowanie dłuższy i dobrze utrzymany implant może posłużyć kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Wiele zależy w tym przypadku od indywidualnych cech pacjenta w tym budowy szczęki, ogólnego stanu zdrowia, a także poziomu higieny jamy ustnej.
Wszystko zależy w tym zakresie od możliwości i potrzeb. Decydując się na implanty z pewnością nie warto na nich oszczędzać, tylko dopasować materiał i system implantologiczny według wskazówek dentysty. Jeśli chcemy oszczędzać, to lepiej w ogóle nie decydować się na implanty i wybrać tańsze metody, ale wymagające cyklicznego odnawiania.